SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Sipariş verebilmek için üye olmam gerekiyor mu?
Melvien.com’dan sipariş verebilmeniz için üye olarak gerçekleştirebilirsiniz. Üyelik oluşturmanız siparişinizin kargo takibini yapmanız ve değişim işlemleri için önemlidir.

2.Melvien.com’dan alışveriş yapmak güvenli midir?
Melvien.com , kişisel verilerin toplanması ve saklanması konusunda en üst güvenlik önlemlerini kullanmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz bankalara şifreli bir şekilde gönderilmekte ve Melvien.com tarafından saklanmamaktadır.

3.Model boy/kilosu nedir ?
Model’in boyu 1.68, kilosu 52’dür.

4.Kargomu Nasıl Takip Ederim ?
Oluşturduğunuz siparişleriniz YURTİÇİ KARGO ile 3 iş günü içerisinde tarafınıza gönderilmektedir. Siparişlerim kısmına giriş yaparak takibini yapmak istediğiniz siparişin üzerine tıklayıp kargo bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiğinde mail adresinize kargo bilgileriniz mail olarakta iletilecektir.

5.Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek?
Melvien.com üzerinden verilen siparişleriniz anlaşmalı olduğumuz kargo firması olan YURTİÇİ KARGO tarafından sizlere gönderilmektedir.

6.Siparişim bana ne zaman ulaşır?
Melvien.com üzerinden ve oluşturduğunuz siparişleriniz onaylandıktan sonraki 1-5 iş günü içerisinde anlaşmalı olduğumuz YURTİÇİ KARGO firması tarafından sizlere teslim edilecektir..

7.Melvien.com’dan nasıl ödeme yapabilirim?
Melvien.com üzerinden bütün kredi kartlar ve banka kartları ile, (VISA, Mastercard, American Express vb. ) gibi tüm kartlar ve Havale EFT yöntemi ile de alışveriş yapabilirsiniz .

8.Siparişlerimi teslim alırken neye dikkat etmeliyim?
Siparişinizi teslim alırken kargo paketinde yırtılma, ezilme, ıslanma vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kargo yetkilisi, kargo paketinde veya içeriğinde herhangi bir sorun olması durumunda size yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kargoyu teslim almamanız ve kargo yetkilisine tutanak tutturmanız gerekmektedir. Tutanak, ürün değişimi süreçlerinizde işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

9.Satın aldığım ürünü nasıl değiştirebilirim ?
Siparişinizi teslim aldığınız gün itibariyle 7 iş günü içerisinde değişim yapabilirsiniz . Beden veya model değişimi hakkınız bulunmaktadır . Kullanım yapılmış veya yıkanma yapılmış ürünlerde kesinlikle değişim yapılması söz konusu değildir. Firma prosedürnamesi gereğince satın alım yapılan ürünlerde sadece alıcı değişim hakkına sahiptir .

10.Değişimlerde kargo ücreti kime ait?
Kullanılmış veya benzeri nedenlerle orijinalliğini kaybetmiş ürünlerin değişimi kabul edilmemektedir. Ürünler, ambalajında, eksiksiz ve hasarsız olarak teslim alındığı haliyle gönderilmelidir. Değişim hakkı kullanılan ürünlerde kargo müşterilerimiz tarafından karşılanmaktadır. Değişim yapmak için 0545 873 7272 nolu müşteri hizmetleri hattımızdan iletişime geçerek kayıt açtırmanız gerekmektedir.

11.Değişim kargom ulaştıktan sonra yeni siparişimi nasıl oluşturabilirim?
Gönderim yaptığınız değişim ürününüz ilgili departmanımıza teslimi sağlandıktan 1/4 iş günü içerisinde müşteri hizmetleri yetkililerimiz sizlerle iletişime geçerek değişim sağlamak istediğiniz model ve beden bilgilerinizi teyit edecektir . Onaylamanız halinde sizlere gönderimi sağlanacaktır. Mail adresinize kargo bilgileri iletilecektir .